AfryKamera

Film fabularny


MOOLAADÉ

Akcja filmu toczy się w małej afrykańskiej wiosce. Cztery młode dziewczyny mają przejść rytuał oczyszczenia (wyrzezania). Uciekają i chronią się w zagrodzie Collé Ardo Gallo Sy, odważnej kobiety, która uchroniła swoją córkę przed tym zwyczajem. Collé powołuje się na tradycję moolaadé (sanktuarium), żeby ratować przerażone dziewczęta. Trzykrotnie obwiązuje dom sznurem, ustanawiając w ten sposób azyl i otaczając dziewczynki opieką. Napięcie w wiosce narasta, gdy odważnej kobiecie stają naprzeciw niektórzy mieszkańcy wioski (zarówno mężczyźni jak i kobiety), którzy uważają tę tradycję za ważny element lokalnego życia społecznego.
Osiemdziesięciokilkuletni ojciec kina afrykańskiego staje w obronie najmłodszego pokolenia mieszkańców afrykańskiego kontynentu. Film Mooladé to jego głos w dyskusji o wyrzezaniu kobiet. Reżyser sprzeciwia się tej odwiecznej praktyce, lecz opowiadając się za modernizacją, nie odcina się od korzeni swojej kultury. Sembène wykorzystuje istniejące elementy lokalnych tradycji, jako podstawy umożliwiające wprowadzenie zmian w życiu społecznym.

Nagrody i nominacje:

MFF w Cannes 2004 - wyróżnienie: Un Certain Regard

ZIFF 2006 – nagroda dla najlepszego reżysera

Biografia reżysera:

Ousmane Sembène (1923 r.) urodził się i wychował w Senegalu. Swoją przygodę z reżyserią filmową zaczął późno, bo w wieku 41 lat. Wcześniej dał się poznać jako pisarz wydając powieść Le Docker Noir, w 1956 roku. Rozczarowany brakiem popularności jego prozy postanowił spróbować swych sił w filmie. Jego debiut to 20 minutowy Borrom Sarret z 1963 roku. To zarazem pierwszy film nakręcony przez czarnoskórego Afrykańczyka na terenie kontynentu afrykańskiego. W 1966 roku reżyser nakręcił pierwszy afrykański film pełnometrażowy La Noire de…. Większość kolejnych produkcji to ekranizacje jego własnych powieści. Do najważniejszych należą: Emitaï (1971), Xala (1974), Ceddo (1976), Camp de Thiaroye (1988), Guelwaar (1992) oraz Moolaadé (2004). Ostatni z nich zdobył nagrodę „Un Certain Regarde” na Festiwalu Filmowym w Cannes. Z niewiadomych przyczyn obraz nie znalazł się w głównym konkursie, pomimo że szerokie grono krytyków uznało go za najlepszy film Festiwalu. Marzeniem reżysera było wyreżyserowanie filmu o Samori Touré, wielkim bohaterze Afryki Zachodniej. Odszedł nie zdoławszy go zrealizować. Podczas swej kariery trwającej ponad 40 lat zdołał nakręcić wiele znaczących filmów. Ousmane Sembène zmarł 9 czerwca 2007 roku w wieku 84 lat w Dakarze.
Scenariusz i reżyseria: Ousmane Sembène

Zdjęcia: Dominique Gentil

Muzyka: Boncana Maïga

Obsada: Fatoumata Coulibaly, Maimaouna Helene Diarra, Salimata Traore, Dominique Zeida

Czas trwania: 124’

Kraj produkcji: Senegal/Francja/ Burkina Faso/ Kamerun/ Maroko/Tunezja

Rok produkcji: 2004

[ powrót do ekranu filmów ]

Wyszukiwarka filmów

AfryKamera - Katalog Filmów
Gdzie kupić bilety i karnety?